darbo sauga

Kodėl darbo sauga turi rūpintis profesionalai?

darbo saugaLietuvos įmonėse darbo saugos reikalavimus apibrėžia teisės aktai, todėl ypač jaunoms įmonėms šie reikalavimai tampa dideliu galvos skausmu. Dažnai švieži vadovai nesupranta, kodėl ir kaip iš tiesų svarbu įmonės tinkama darbo sauga ir jos vidinė kontrolė. Pamatę kalnus reikalavimų įstatymuose ir reikalingą šūsnį dokumentų bei tyrimų, jauni vadovai ieško, kas galėtų pasirūpinti visais šiais klausimais jų įmonėje. Esama nemažai pavyzdžių, kuomet apie darbo saugą nenusimanantys administracijos darbuotojai imasi šių darbų, tikėdamiesi, jog visa tai galima atlikti greitai ir paprastai. Tačiau tiek darbo saugos specialistai, tiek Valstybinės darbo inspekcijos atstovai įspėja įmones, jog darbo saugos reikalavimus įvykdyti gali toli gražu ne kiekvienas. Tam yra nemažas sąrašas priežasčių.

  1. Profesinis pasirengimas. Egzistuoja paslaugų ir darbų įmonėje, kuriuos gali atlikti beveik bet kuris darbuotojas. Žinoma, kiekvienas darbas yra sunkus ir reikalauja pasirengimo, tačiau darbo sauga yra viena sričių, kuri reikalauja ir profesinio išmanymo, gebėjimo, tam tikrų įgūdžių, kurių neįmanoma įgauti parengus vieną ar dvi darbo saugos ataskaitas.
  2. Analitinis mąstymas. Ne kiekvienas vadovas geba visiškai išspręsti įmonės problemas greitai ir numatyti ateityje kylančių krizių grėsmę. Būtent tam yra samdomi specialūs įmonės darbuotojai, kurie išmano savo sritį. Finansinėms krizėms įmonę ruošia buhalteriai, viešumos krizėms – viešųjų ryšių vadovas, gamybos krizėms – projektų vadovai. Darbo sauga – dar viena sritis, kurios krizėms svarbu pasiruoši. Darbo saugos specialistai tai gali itin gerai. Jam būdingas analitinis mąstymas, kurį pasitelkdamas specialistas geba numatyti su sauga susijusias krizes.
  3. Gebėjimas tobulėti. Nereikia net argumentų tam, kad pritartume, jog geras savo srities specialistas turi nuolat tobulėti. Taip pat ir su darbo sauga. Tikėtina, jog geras pardavimų vadybininkas, buhalteris, ar įmonės administratorius ne itin tobulės darbo saugos sferoje. Net jei jis gebės atlikti pagrindinius darbus ir atitikti keliamus reikalavimus, įstatymai turi būti nuolat sekami, prie jų taikomasi ir tobulėjama. Tam reikia skirti laiko, pastangų ir pasiruošimo.
  4. Dokumentacijos tvarkymas. Darbo saugos specialistai žino, jog vienas pagrindinių jų darbo užduočių sunkumų yra tai, jog viską, kas yra atliekama praktiškai įmonėje dėl darbo saugos, turi būti užtvirtinama dokumentuose. Dokumentų ruošimas – specialaus išsilavinimo ir praktikos reikalaujantis darbas, todėl darbo saugos specialistai turi būti pasiruošę kurti dokumentus, gebėti juos tinkamai ir greitai tvarkyti.