energetinis sertifikavimas

Energetinio naudingumo sertifikatas: kas tai?

Energetinio naudingumo sertifikatas praeitais metais tapo privalomu tuo atveju, kuomet norima savo namą išnuomoti ar parduoti. Šis sertifikatas pažymi, koks yra būsto energetinis naudingumas – koks šilumos energijos kiekis sunaudojamas, norint apšildyti būstą. Kartais manoma, kad tai – dar vienas bereikšmis formalumas, tačiau tai tikrai nėra tiesa, ir šis sertifikatas gana dažnais atvejais gali būti itin naudingas pačiam namo šeimininkui. Gana dažnais atvejais, kuomet nustatoma aukšta energetinio naudingumo klasė, būstą galima brangiau parduoti ar išnuomoti, taigi, tai tikrai naudinga būsto šeimininkams.

energetinio naudingumo sertifikatasEnergetinis naudingumas žymimas klasėmis, kurių pati aukščiausia yra A klasės energetinis naudingumas yra pats aukščiausias, ir A klasė parodo, kad apšildyti būstą sunaudojamas itin nedidelis šilumos energijos kiekis. Kiekvienas potencialus būsto pirkėjas ar nuomininkas paprastai tikisi, kad namą išlaikyti bus kuo pigiau, taigi, tikėtina, kad sutiks mokėti didesnę kainą, jei bus nustatyta aukšta energetinio naudingumo klasė. Tą įrodyti gali tik energijos naudingumo sertifikatas, kuris galioja dešimt metų. Praėjus tokiam laikotarpiui sertifikavimo darai turiūti atliekami iš naujo, nes per tokį laikotarpį energetinis naudingumas gali pakisti.

Kartais baiminamasi, kas nutiks, jei bus nustatyta žema energetinio naudingumo klasė – juk tokiu atveju būsto kaina kaip ir nukrenta. Dėl to baimintis tikrai nevertėtų – energetinis sertifikavimas atliekamas specialistų, kurie atlikę skaičiavimus gali duoti patarimų, kaip padidinti energetinį naudingumą. Kartais keitimų tenka atlikti ne tiek ir daug, taigi, gana dažnai tai tikrai pasiteisina.

Nors anksčiau šis sertifikatas nebuvo būtinas, tačiau šiandien jis yra privalomas, ir gali būti iš tiesų naudingas. Energetinį naudingumą verta žinoti tiek esamam, tiek būsimam namo šeimininkui ar nuomininkui, nes nustačius žemą energetinį naudingumą jį vis dar galima padidinti, ir taip sutaupyti pinigų, kuriuos išleistumėte šilumos energijai, norint apšildyti būstą.

Taigi, nors kartais ir piktinamasi, kad sertifikavimas – tai dar vienas bereikšmis formalumas, tačiau tikrai nėra tiesa. Kiekvienas būsimas namo gyventojas tikrai turi teisę žinoti, koks yra realus namo energetinis naudingumas, o tuo atveju, jei jis yra žemas, name, priešingai nei bute, galima atlikti keletą keitimų, galinčių padidinti energetinį naudingumą.